Akne Nedir?

Yüz, boyun, sırt ve gövdede yer alan, yağ bezlerinin aktivitesinden kaynaklanan, ciltten kabarık olarak görülen, zaman zaman içi iltihaplı olabilen sivilcelerdir.

Akne neden oluşur?

Aknenin oluşumunda birçok faktör rol oynar.

Bunlar;

  1. Genetik yatkınlık
  2. Yağlı kremler, sıcak hava, terleme artışı, makyaj ve uygun cilt temizleyicilerin kullanılmaması
  3. Gözeneklerdeki sebuma yerleşen bakteriler
  4. Hormonal faktörler (özellikle yumurtalık kisti) akneye yol açabilmektedir.

Halk arasında yaygın olarak inanılanın aksine akne ile karaciğer bozukluğu arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde  bilimsel çalışmalarda akne ile gıdalar arasında da direk bir bağlantı bulunamamıştır. Fakat hasta yedikten sonra akne oluşumunda artış olduğunu gözlemlediği bir gıda varsa bu tip gıdalardan uzak kalmasında fayda vardır.

Akne nasıl tedavi edilir?

Akne tedavisinde ciltde uygun temizleyici ve kremlerin kullanılması tedavinin temelini oluşturur. Akne ve siyah noktaları sıkmak kesinlikle önerilmemektedir. Boşaltılması gereken akne ve siyah noktalar bu konuda deneyimli estetisyenler tarafından yapılmalıdır.

Tedavide topikal kremler, ağızdan alınan ilaçlar, kimyasal peeling ve lazer kullanılmaktadır.

Kimyasal peeling ve lazer bu konuda deneyimli hekim tarafından yapılmalıdır. Hangi tedavinin yapılacağı hekim tarafından yapılan muayene sonucunda belirlenmektedir. Akne tedavisinde bu yöntemlerin kombinasyonu da sıkça kullanılmaktadır.

Kaç seans tedavi gereklidir?

Aknenin yoğunluğuna ve tedaviyi uygulayan hekime göre 6 ila 10 seans gerekebilmektedir. Uygulanacak yönteme göre haftada 1 ya da 2 haftada 1 seans uygulanır. Her seans 20-30 dakika sürmektedir.

Etiketler: akne tedavisi, akne tedavisi izmir, ciltte leke tedavisi, iltihaplı sivilce, akne izinin tedavisi, akne izi, ergenlikte akne, akne ve sivilceler, akne izi tedavisi, akne sorunları, acne vulgaris, akne özellikleri, akne vulgaris, ciltte leke, ciltte akne, akne izleri, akne tedavi video