Dolgu

Kırmızı dolgun dudaklar genç ve güzel görünmenin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle dudakları daha dolgun hale getirmek birçok alternatif geliştirilmiştir.

Dudak Dolgusu için Uygunmuyum?

Dudak operasyonu için uygunluğunuz ve sizin için en ideal yöntem sizinle yapılacak bir görüşme sonrasında ortaya konabilir. Bu görüşme esnasında dudaklarınızın anatomik yapısı ve yüzünüzün genel görünümü göz önüne alınarak uygun bir yöntem rahatlıkla ortaya konabilir.

Kollajen enjeksiyonu yaptırmak isteyen kişilerin hamile olmaması, otoimmun hastalığı ve allerjik bir bünyesinin olmaması gerekmektedir.

Ne Tür Seçeneklerim Var?
Dudak kalınlaştımak için uygulanan yöntemler:

  1. Enjeksiyon ( kollajen, hylaform, Restylane, yağ enjeksiyonu vb) Kliniğimizde hyaluronik asit yada yağ enjeksiyonu tercih edilmektedir.
  2. Cerrahi yöntemle kalınlaştırma ( alloderm, kişinin kendi dokusunu kullanma)

Enjeksiyon

Dudak kalınlaştırma için uygulanan en kolay yöntemdir. Hazır solüsyonların dudağa enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir ( kollajen, restylane, dermolive, artecol). Bunların etkileri geçicidir. Bu solüsyonların arasında etki süresi, allerjik olmaları açısından farklılık gösterebilmektedirler.

Kollajen

Kollajen enjeksiyonu en basit uygulanan yöntemdir. Kollajen enjeksiyonu hemen cilt altına kolaylıkla enjekte edilen ve lokal anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır. Sonuçlarını hemen görmek mümkündür. Kollajen uygulanan kişi aynı gün rahatlıkla sosyal ortama çıkabilir. Kollajen enjeksiyonu sizlere kalıcı bir sonuç sağlamaz etkisi geçicidir. Kollajen enjekte edildikten sonra vücut tarafından yıkılır ve 3-5 ay içerisinde emilir. Kesin süre kişiden kişiye değişmektedir. Kollajen etkisi kaybolduktan sonra yeniden uygulanabilmektedir. Bazı kişilerin kollajene karşı duyarlı olabileceğinden ve allerjik reaksiyon gelişebileceğinden kullanımdan önce test edilmelidir.

Hylaform

Hylaform akışkan ve elastik bir solüsyondur. Doğal olarak elde edilen hyaluronan içermektedir. Enjeksiyonu ve etkinliği kollajende olduğu gibidir. Hyloform kullanımdan önce test gerektirmemektedir. Etkisi geçicidir.

Restylane

Restylane hyaluronik asit içermektedir. Elde edilmesi insülin veya antibiyotik üretiminde kullanılan teknoloji ile olmaktadır. Ciltte uzun süre etkinlik sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Dudak kalınlaştırmada etkili yöntemlerden bir tanesidir. Etkinlik süresi kollajen ve hylaform kadardır. Kullanımdan önce test gerektirmemektir.

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjekte etmek için genelde kalça ve karın bölgesinden alınan yağlar kullanılmaktadır. Lokal anestezi altında alınan yağ hücreleri deri altına enjekte edilmektedir. Hareketsiz bölgelerde yağ hücrelerinin yaşama oranı yüksektir. Dudak hareketli olduğundan yağ hücrelerinin ancak % 20-50 si yaşamaktadır. Bu nedenle tekrar enjeksiyon yapmak ihtiyacı olabilme olasılığı vardır. Kişinin kendi yağ hücreleri kullanıldığından alerjik reaksiyon riski yoktur. Enjeksiyondan sonra şişlik, morarma ve ağrı olabilir.

  1. Daha dolgun dudaklar
  2. Belirgin elmacık kemikleri
  3. Kaybolan yanak çizgileri
  4. Pürüzsüz bir alın